Celulit: Kompletan vodič za prevenciju i tretmane
Sve što treba da znate o celulitu - uzroci, prevencija i najbolji načini borbe protiv njega. Saveti za rešavanje problema sa celulitom.
Celulit: Šta je to i kako se boriti protiv njega?
Celulit je problem sa kojim se suočava veliki broj žena, bez obzira na uzrast i tip tela. Iako se često smatra estetskim problemom, u nekim zemljama je priznat kao medicinski problem - zapaljenje potkožnog masnog tkiva.
Šta je celulit i kako nastaje?
Celulit predstavlja neravan raspored masnih ćelija ispod kože, što daje efekt "pomorandžine kore". Razlikuje se od obične masti jer uključuje i promene u vezivnom tkivu i cirkulaciji. Žene su podložnije celulitu zbog hormonalnih promena i specifične strukture kože koja nije ista kao kod muškaraca.
Promene počinju na ćelijskom nivou i u početnim fazama se ne vide. Kada dođe do hroničnog limfnog zastoja i loše mikrocirkulacije, formira se karakterističan izgled celulita.
Ko je podložan celulitu?
Prema iskustvima, češće će dobiti celulit žene koje imaju:
- Krivu kičmu
- Spušten stomak i zadnjicu
- Ravne tabane
- Genetsku predispoziciju
U masnim naslagama celulita se mogu naći toksini, konzervansi, ostaci lekova, aditivi, pa čak i bakterije u slučaju skleroznog tipa celulita.
Da li je moguće ukloniti celulit?
Mnogi stručnjaci smatraju da se celulit ne može potpuno iskoreniti, ali se može značajno smanjiti i držati pod kontrolom kombinacijom različitih metoda:
1. Ishrana
Korigovanje ishrane je ključno. Preporučuje se:
- Izbegavanje prženih i prethvorenih jela
- Manji unos šećera i soli
- Povećan unos vode (minimum 2 litra dnevno)
- Zelene čajeve i biljne čajeve koji pomažu detoksikaciji
- Dosta voća i povrća
2. Fizička aktivnost
Redovno vežbanje poboljšava cirkulaciju i jača mišiće što daje bolji izgled kože. Najefikasnije aktivnosti:
- Brzo hodanje (5-7km dnevno)
- Trčanje
- Plivanje (posebno dobro deluje)
- Roleri ili bicikl
- Specifične vežbe za unutrašnju stranu butina
3. Tretmani i masaže
Anti-celulit masaže i mezoterapija bez igle laserom mogu dati dobre rezultate. Kriosauna se takođe pominje kao efikasan dodatak u borbi protiv celulita.
Ručna masaža je jedna od najefikasnijih metoda, ali je važno da je radi stručna osoba kako ne bi došlo do oštećenja tkiva. Neke metode uključuju:
- Limfnu drenazu
- Vakuum masažu
- Masažu sa gelovima na bazi brsljana
4. Lokalni preparati
Iako kreme same po sebi ne mogu ukloniti celulit, one mogu pomoći u kombinaciji sa drugim metodama. Najčešće korišćeni sastojci su:
- Brsljan
- Kofein
- Menta
- Morska so
Česte zablude o celulitu
Postoji nekoliko mitova koje je važno razotkriti:
- Samo gojazne osobe imaju celulit - Netačno. Čak i vrlo mršave osobe mogu imati celulit.
- Celulit se može potpuno ukloniti - U većini slučajeva se može samo smanjiti.
- Kreme same mogu rešiti problem - One samo zatežu kožu, ali problem ostaje.
- To je samo estetski problem - Može biti znak loše cirkulacije i nagomilavanja toksina.
Da li je celulit zaista problem?
Zanimljivo je da neki naučnici smatraju celulit znakom inteligencije i plodnosti. Istraživanja pokazuju da masne ćelije koje stvaraju celulit sadrže masne kiseline koje su važne za pravilan rad mozga.
Ipak, ako vam celulit stvara psihički nemir, važno je naći način da ga smanjite. Ključ je u strpljenju i konzistentnosti - rezultati ne dolaze preko noći, već kroz mesec dana redovnog rada na sebi.
Zaključak
Borba protiv celulita zahteva svestran pristup - kombinaciju pravilne ishrane, fizičke aktivnosti i odgovarajućih tretmana. Iako se ne može potpuno eliminisati, uz uporan rad može se postići značajno poboljšanje.
Najvažnije je imati realna očekivanja i ne dopustiti da ovaj prirodni fenomen utiče na samopouzdanje. Većina žena širom sveta ima celulit u manjoj ili većoj meri, što ga čini više normom nego izuzetkom.